Psychodiagnostika (či psychologická diagnostika) je speciální psychologická disciplína, která zjišťuje a měří duševní vlastnosti a stavy, případně jiné charakteristiky jednotlivců.
Tyto postupy se liší podle svého cíle:
Teoreticky vychází z psychologie osobnosti a diferenciální psychologie.
Nástrojem psychologické diagnostiky je psychodiagnostická metoda. Ta může být klinická či testová.
Testové metody vycházejí ze standardizovaného měření, využívají zpravidla psychometrických a statistických postupů a nástrojů. Prezentace podnětového materiálu, sběr dat i jejich vyhodnocení probíhá podle striktních pravidel. Oproti tomu klinické metody nepodléhají tak přísným pravidlům a zaměřují se naopak na individuální odlišnosti a zvláštnosti. Jsou pružnější a umožňují lépe poznat konkrétní případ, jsou však více náchylné ke zkreslení. V psychologické praxi jsou obě metody kombinovány s cílem dosáhnout co nejpřesnější diagnózy.
Psychologická diagnóza
Je poznání, zjištění, zkoumání tělesných a duševních stavů prostřednictvím anamnézy, psychologické explorace a zkoumání. Jedná se o odborně podložené a prakticky užitečné rozpoznání relevantních znaků, vlastností nebo stavů, jejich úrovně a kvality u konkrétního jedince, a to i s případnou odpovědí na činitele podmiňující individuální zvláštnosti a predikci dalšího vývoje.
Během stanovení diferenciální diagnózy dochází k porovnávání příznaků chorob, které přicházejí v úvahu u vyšetřovaného, s cílem vyloučit diagnostický omyl.
Související odkazy – zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Psychodiagnostika
http://wiki.rvp.cz/Knihovna/1.Pedagogicky_lexikon/P/Psychodiagnostika
Klíčová slova
Psychodiagnostika
Diagnóza