Lékařská psychologie je aplikovaným psychologickým oborem, který má interdisciplinární charakter. Představuje aplikaci psychologických poznatků ve zdravotnictví – lékařem (na rozdíl od klinické psychologie, která je v kompetenci psychologa).
Lékařská psychologie je místem průniku psychologických a lékařských věd, zvláště pak klinické psychologie, sociální psychologie a psychiatrie. Z novějších psychologických disciplín pak nelze nevzpomenout psychologii komunikace a psychologii zdraví. Zvláště druhou jmenovanou psychologickou disciplínu považujeme v tomto ohledu za významnou, neboť se věnuje studiu psychologických faktorů podílejících se na vzniku a udržování zdraví i nemoci.
Jejím úkolem je působit proti dehumanizaci medicíny a chránit tím nejen nemocného, ale ve svém důsledku i lékaře. Snaží se péči o nemocného navrátit lidskou dimenzi.
Současná medicína je medicínou nemocného člověka. Čili její přístup k lidské bytosti je celostní. Nenecháme se mýlit prudkým a nerovnoměrným rozvojem medicínských oborů v těch oblastech, jež využívají technické, technologické a informační možnosti. Právě proto je zde třeba doplnění o psychologickou, sociální a duchovní stránku nemocného člověka a jeho života.
Dnešní medicína zahrnuje jak objektivní stránku – chorobu, kterou „vyčteme“ z chorobopisu, tak její subjektivní stránku – nemoc, jež je dána tím, jak sám pacient a jeho blízcí chorobu prožívají, subjektivně hodnotí a jak na ně dopadá.
Celostní pojetí pak předchozí dělení překonává a hlediska spojuje. Zmíněná a zdůrazněná jednota platí jak v době zdraví, tak v době nemoci, proto onemocnění, defekt apod. jsou vždy problémem celého člověka, což je zásadní charakteristikou a teoretickým východiskem lékařské psychologie.
Související odkazy – zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Psychologické_discipl%C3%ADny
http://obchod.portal.cz/Foto/sample/eknihy/pdf/lekarska_psychologie.pdf
Klíčová slova
Lékařská
Psychologie
Zdravotnictví
Lékař