Obsese (posedlost) je v psychologii označení pro vtíravé (obsedantní) myšlenky, nápady, nebo nutkání k jednání. Může se objevit po celé řadě „spouštěcích podnětů“, např. při podání ruky s cizí osobou, po zamčení bytu apod. Obsedantní pocity (např. hudební obsese, kdy se stále vtírá určitá melodie) se projevují náhle a nezávisle na vůli postiženého, který se jim často nedokáže bránit. Kompulze zmírňuje nepříjemný pocit, který byl navozen obsesí. Při kompulzi jde o nutkavé chování (nebo myšlenkový pochod), které pod vlivem obsese člověk vykonává, i když si to často uvědomuje, že jde o nesmyslnou nebo nadměrnou činnost. Nepříjemné pocity nezmizí, dokud se toto chování, tento rituál neuskuteční.
Neustálý tlak obsesí a provádění rituálů (kterým se člověk velmi často snaží bránit, proto aby se nechoval „nenormálně“) je hodně vyčerpávající. Obsese zasahuje do osobního, pracovního i partnerského života, vážnější forma může mít na svědomí depresivní nálady, ztrátu zájmu o život, problémy v komunikaci s ostatními lidmi.
K léčbě obsedantně kompulzivní poruchy se používá farmakoterapie (antidepresiva) i psychoterapie (kognitivně behaviorální terapie). Nejúčinnější je však kombinace obojího.
Obsedantně kompulzivní porucha je zvláštní porucha chování. Člověka, který trpí touto poruchou, trápí nepříjemné myšlenky.
Úlevu od nich nalézá tak, že se neustále ujišťuje a opakovaně provádí nějakou činnost:
Osoba, která trpí něčím z výše uvedeného, by neměla váhat a vyhledat lékařskou pomoc. Za toto chování nenese žádný člověk vinu, většinou si je ani neuvědomuje. Obsedantně kompulzivní poruchu lze úspěšně léčit.
Související odkazy – zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Obsese
http://www.psychoporadna.cz/cz/poradna-a-testy/testy/obsese-a-kompulze/54.html
http://dusevni-poruchy.zdrave.cz/obsese/
Klíčová slova
Obsese
Kompulze
Posedlost