Psychologie zdraví zkoumá, jak psychosociální a osobnostní proměnné spolupůsobí při vzniku nemocí i úrazů a jakým způsobem by se mělo ovlivňovat prožívání a chování člověka a jeho prostředí, aby to prospělo jeho zdraví.
Psychologie zdraví je jeden z nejmladších a v současnosti intenzivně rozpracovávaných vědních oborů. Psychologie zdraví se především snaží identifikovat chování a prožívání člověka, které zvyšuje nebo snižuje riziko vývoje poruch a chorob.
Psychologie zdraví představuje řadu rozmanitých a navzájem souvisejících témat zejména na rozhraní mezi psychologií a behaviorální medicínou.
Současná behaviorální medicína je multidisciplinární obor, který vytváří široký model zdraví a nemoci, jenž integruje biologické, psychologické proměnné a faktory prostředí, zvláště pak prostředí pro člověka nejdůležitějšího, prostředí sociálního. Behaviorální medicína se zabývá zvyšováním a zachováním zdraví, prevencí nemocí a dysfunkcí, klade důraz na interakci biologických a behaviorálních faktorů v etiologii onemocnění a při jeho léčbě.
Související odkazy – zdroje informací
https://wikisofia.cz/wiki/Portál:Psychologie_zdrav%C3%AD
http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/psychologie-zdravi
Klíčová slova
Psychologie
Zdraví
Behaviorální
Medicína